זאב עופר

הנצחה • כניסות

זאב בן שרה ומקס הירש. נולד ביום ג בניסן ת"ש 11.4.1940 בקיבוץ יגור. בגיל תשע עזבה המשפחה את הקיבוץ ועברה למושב "חרות", זאב למד בבית הספר החקלאי בחדרה. הוא היה נער שהתענין בספרות, במוסיקה קלסית ומודרנית, שחיה, כדורגל וכדורסל. בשנים 1954-1958 שיחק כדורגל בנבחרת הנוער של "הפועל" חדרה כשוער הקבוצה. תחביבו המיוחד היה רכיבה וגידול סוסים. זאב אהב לעסוק בצילום ובעיקר הסרטת סרטים מטיולים בארץ ומנסיעות לחול. בעזבונו נמצא אוסף גדול של סרטים.

זאב גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1958 והתנדב לחיל האויר. בסוף נובמבר 1960 הצטרף לצבא קבע. בתקופת שרותו היה קצין מצוין ובעל מקצוע מעולה. הוא היה מסור לתפקידו בכל מאודו. אהוב על חבריו ועל כל מי שהכיר אותו. ביום כ"ז באלול תשל"א 17.9.1971 נפל רב סרן זאב יחד עם עוד ששה מחבריו כשמטוסו נפגע מטילי קרקע אויר באחת מפעולות האויב. הניח אשה – אהובה ושני בנים חגי ונועם. הובא למנוחת עולמים בגוש תל מונד.

מפקדו כתב: "זאב היה מטובי האנשים. הוא שימש בתפקידו האחרון כנווט בכיר של טייסת הענקים, היה מסור למקצועו ולתפקידו בכל מאודו. זאב נפל בעת בצוע משימה מבצעית חשובה, סמוך לקו החזית. הוא ידע, כפי שידענו כולנו, כי משימות אלו מבוצעות בצל סכנת הפגיעה-אך הוא לא היסס! הוא היה מאלה שהלכו בראש".

"החיילים המתים צעירים, אינם מדברים,

אף על פי כן, שומעים אותם בבתים הדוממים...

שתיקתם מדברת בשמם...

הם אומרים: מותנו אינו שלנו, שלכם הוא. משמעותו היא מה שתעשו ממנו.

הם אומרים: אנחנו משאירים לכם את מותנו, תנו לו משמעות."

[ארציבלד מקליש]