נתן רוזנפלד

הנצחה • כניסות

נולד בתאריך 6.7.1948 תש"ח ברומניה. בשנת 1951 ,בהיותו בגיל 3 -עלה יחד עם הוריו רחל וארנולד, ואחיו אלי לישראל. המשפחה התיישבה במושב קדרון. לאחר שסיים את בית הספר היסודי "בית אור" קדרון, המשיך את לימודיו בבית הספר המקצועי "אורט " רחובות, במגמת מכניקה.
עם גיוסו לצה"ל התגייס לחייל השריון, עבר את מסלולי ההכשרה וסיים את שירותו הסדיר כקצין שריון בדרגת סגן.


עם שחרורו משירות סדיר חזר לאהבתו הגדולה, המשק, התחיל בפעילות עניפה של פיתוחו, רכישת טרקטור, מיכון והגדלת רפת החלב. במקביל שאף להשכלה גבוהה ונרשם ללימודי מנהל חקלאי בפקולטה לחקלאות. לאחר שסיים את המכינה הקדם אקדמית בירושלים, החל בלימודיו בפקולטה לחקלאות ברחובות, לימודים שנגדעו עם נפילתו. בנוסף הספיק להקים יחד עם אחיו אלי את בית המלאכה בצומת ביל"ו, רקם תכניות להמשך פיתוח המשק החקלאי, נבחר להיות חבר וועד המושב וראה את עתידו במושב.


ביום הכיפורים,6 באוקטובר, גויס נתי למלחמה בתפקיד מפקד מחלקת טנקים אמפיביים, יחידה מסווגת באותם ימים אשר יועדה לכבוש ראש גשר מעבר לתעלת סואץ.(יחידת "דוב לבן" של טנקים ונגמשים אמפיביים שנפלו שלל במלחמת ששת הימים), אולם בפועל עקב מיקומם בשארם א שייך, לא הספיקו להגיע למילוי משימתם המקורית והשתתפו בקרבות היבשה.ב19 לחודש חצתה היחידה את התעלה על גשר הדוברות והשתתפה בקרבות באיזור סרפאום בדרך לאיסמעליה.
ב21 לחודש, יום לפני כניסתה של הפסקת האש לתוקפה, בשעת צהרים, היה נתי ראשון שגילה רביעית מטוסי "מיג" מצריים שטסו לעברם, הוא פקד על צוותו לנוע במאונך לשיירה כדי להתחמק מהמטוסים, תוך תנועה ירה עליהם במקלע כשפלג גופו העליון מחוץ לצריח. רסיס גדול של פצצה שהושלכה מאחד המטוסים התפוצצה מטרים ספורים מהטנק שלו, פגעה בו והוא נהרג.


נתי היה בן 25 בנופלו. נפילתו הינה מכה קשה לכל מכריו, משפחתו ובמיוחד להוריו ניצולי השואה אשר שרדו את מחנות הכפייה וההשמדה, עלו לישראל ובחרו את דרכם בעבודת אדמה קשה, תוך שמירה על המסורת היהודית והדת. טכס האזכרה ביום נפילתו, משמש עד היום כמפגש איחוד משפחתי. במלוא 40 שנים למלחמת יום הכיפורים הופק סרט לזכרו המתאר את חייו ואת נפילתו.


יומן אשר כתב מגיל 17 ועד נופלו, נשאר עדות לאופיו, פועלו ומסביר את נכונותו להקרבה הגדולה מכל.
נתי נפל מעבר לתעלת סואץ על אדמת מצריים ביום כ"ה בתשרי תשל"ד 21.10.1973 , הובא לקבורת קבע בקדרון בתאריך 16.8.74, לאחר נפילתו הועלה לדרגת סרן. יהי זכרו ברוך.